سوالات متداول

دانستنی‌های مفید

هر آنچه که در مورد بهداشت دهان و دندان، جراحی‌های دندان و لثه، ایمپلنت‌های دندانی و … باید بدانید را در اینجا بخوانید.

اگر هنگام مسواک زدن، لثه دچار خونریزی شود چه علتی دارد؟

پلاک‌های دندان حاوی میکروب‌هایی هستند که به بافت سالم لثه در اطراف دندان‌ها حمله می‌کنند. این موضوع باعث التهاب، قرمزی و ورم لثه شده و در نهایت منجر به خونریزی لثه هنگام استفاده از مسواک و نخ دندان می‌شود. این عارضه Gingivitis یا التهاب لثه نامیده می‌شود و اولین مرحله و نشانه بیماری لثه است. تورم لثه معمولاً بدون درد است و خونریزی تنها عارضه آن است. گاهاً علائم دیگری مانند تورم، قرمزی یا حساسیت لثه، بوی بد دهان و مزه بد دهان نیز قابل مشاهده است.
تورم لثه در این مرحله به راحتی قابل درمان است. لذا بهتر است نسبت به خونریزی لثه بی‌توجه نباشید.

استفاده از نخ دندان بهتر است یا مسواک؟

انجمن دندانپزشکی آمریکا، روزی دو مرتبه استفاده از مسواک نرم به مدت دو دقیقه و همچنین روزی یک مرتبه استفاده از نخ دندان را توصیه می‌کند. مسواک و نخ دندان هر دو برای حفظ سلامت دهان و دندان لازم است و باید همزمان مورد استفاده قرار گیرند. هدف از استفاده از مسواک و نخ دندان، حذف و پاکسازی بهتر پلاک‌هاست. مسواک تنها آن دسته از پلاک‌هایی که روی سطح جلویی یا عقبی دندان تشکیل شده‌اند را از بین می‌برد در حالی که نخ دندان امکان برطرف کردن پلاک‌هایی که بین دندان‌ها یا بین دندان و لثه ایجاد می‌شوند را فراهم می‌کند.

آیا دندان شیری خراب را باید درست کرد یا اینکه نیازی نیست؟

دائمی نبودن دندان شیری باعث ایجاد این تصور می‌شود که در صورت خراب شدن دندان شاید نیازی به ترمیم آن نباشد. این یک تصور کاملاً اشتباه است و در صورت مشاهده خرابی در دندان شیری بهتر است به دندانپزشک مراجعه کرد و در صورت نیاز، آن را ترمیم کرد. با توجه به اینکه مینای دندان شیری نازک‌تر از دندان بزرگسالان است، در صورت خراب شدن دندان شیری، این خرابی با سرعت بیشتری گسترش یافته و می‌تواند به سایر دندان‌ها سرایت کرده یا حتی باعث بروز سایر مشکلات سلامتی در کودک شود. حفره‌های ایجاد شده در دندان شیری به راحتی قابل پر شدن است تا مانع از ایجاد درد و گسترش عفونت شود بدون اینکه نیاز به کشیدن دندان باشد. کشیدن زود هنگام دندان شیری می‌تواند باعث ایجاد مشکل در تکلم یا اختلالات تغذیه‌ای در کودک شود. همچنین دندان‌های شیری، جا را برای رشد دندان‌های دائمی نگه می‌دارند لذا کشیدن زود هنگام آن‌ها می‌تواند باعث نامرتبی دندان‌ها در آینده شود.